W każdym silniku benzynowym lub wysokoprężnym kluczowe jest efektywne odprowadzanie spalin i doprowadzanie powietrza do cylindrów. W dużej mierze odpowiada za to układ rozrządu. Kluczowe jego elementy – paski lub łańcuchy – należy poddawać wymianie w odpowiednich interwałach czasowych. Świadczymy takie usługi w Krakowie w naszym profesjonalnym zakładzie, który jest doskonale przystosowany do realizacji zadań w tym zakresie. Zapraszamy do skorzystania z oferty!

Czy każdy rozrząd trzeba okresowo wymieniać?

Obecnie producenci samochodów najczęściej decydują się na montaż tzw. łańcucha rozrządu w swoich pojazdach. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w silnikach benzynowych, jak i wysokoprężnych. Ze względu na materiały użyte do jego przygotowania, taki element układu charakteryzuje się wyższą wytrzymałością. Jego wymiana jest jednak trudniejsza niż w przypadku paska, a ewentualne uszkodzenia mają większe konsekwencje dla stanu jednostki napędowej.

Niezależnie od charakterystyki układu rozrządu w samochodzie należy zatem dbać o regularne sprawdzanie stanu poszczególnych komponentów odpowiedzialnych m.in. za odprowadzanie spalin i doprowadzanie powietrza do cylindrów. Wymiana łańcucha lub paska w odpowiednim terminie pozwala uniknąć nierzadko bardzo kosztownych usterek wynikających np. z pęknięcia opisywanych części. Świadczymy usługi w tym zakresie w naszym zakładzie w Krakowie.

Co jaki czas należy dokonywać wymiany rozrządu?

Wysokoprężne i benzynowe jednostki napędowe poszczególnych producentów dość często znacząco różnią się od siebie. Tym samym zalecenia co do przeprowadzania rozmaitych czynności serwisowych są przeważnie indywidualne dla konkretnych modeli aut. Wymiana rozrządu w Krakowie realizowana przez nas to usługa, którą niezależnie od typu samochodu i silnika warto wykonać profilaktycznie przynajmniej co 5 lat. Należy przy tym pamiętać, że cały układ składa się z wielu elementów – ich usterki mogą przyczyniać się np. do szybszego zużycia łańcucha. Z tego względu rekomendujemy regularne zlecanie mechanikom badania stanu tych części, ale też napinaczy, rolek, śrub mocujących czy wałków.

Proponowana usługa wymiany rozrządu to także istotna kwestia w kontekście zakupu samochodu z rynku wtórnego. Przy braku dokumentacji potwierdzającej dokonanie takiej czynności serwisowej warto przeprowadzić ją profilaktycznie po nabyciu auta. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów, które przejechały ponad 100 tys. km. Dwukrotnie większy przebieg jest natomiast wskazaniem do zmiany wspomnianych łańcuchów.

Jakie usterki wynikają z braku wymiany rozrządu na czas?

Uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku nadmiernej eksploatacji są najczęściej wskazywanymi rodzajami awarii w przypadku kluczowego dla silnika układu. Terminowa wymiana paska rozrządu pozwala zapobiec m.in. jego pęknięciu, przetarciu, a także rozwarstwieniu. Jeśli chodzi o łańcuchy, nierzadko dochodzi do ich nadmiernego rozciągnięcia. Przy takim stanie elementu zauważalna jest głośniejsza i nierówna praca silnika. W razie wątpliwości w tym zakresie zapraszamy do kontaktu!